0nkulis

Platforma vai paštaisīts kods? ceturtdien, 4. janvāris,

Filed under: Domas,Internets,Latvija — mikslatvis.lv @ 4:04

Vai tīmekļa žurnāla tehniskais nodrošinājums ieliek tā rakstītāju stereotipu rāmī?

Pašlaik situācija ir tāda, ka ir tādas relatīvi noslēgtas vides kā: draugielvē, sviesta ciba, six.lv, blogi.lv, blogiem.lv, orb.lv un visādi citādi sociālo komunikāciju tīklu darinājumi. Daļa no iepriekšminētajiem nodarbojas vienkārši ar smadzeņu skalošanu. Bet tajos ir arī cilvēces daļa, kas aktīvi raksta dienasgrāmatas. Manuprāt, cilvēks, kas raksta dienasgrāmatu draugos vai orb.lv nekad netiks vērtēts tik pat nopietni kā rūdīts blogeris. Pat tad, ja saturiski būs pārāks par kādu no elites blogeriem. Man kā skatītājam no malas šķiet, ka cibiņi kūļājas pa savu komūnu tāpat kā oranžie draugi, vai tas tā arī reāli ir vai arī man tā tikai šķiet?

Es neesmu informēts, bet cik lielas iespējas ir fiksēt to cilvēku skaitu, kas lasa konkrētu dienasgrāmatu draugos? Vai kāds tur ir izaudzis līdz tādam līmenim, ka varētu izvērsties ārpus oranžās vides?

Ir vairākas grupas ar blogiem, kas balstīti uz ārvalstīs vai LV veidotiem blogu dziņiem: wordpress.com, blogger.com vai sviesta ciba un jaunākais six.lv. Vēl ir arī tādi monstri blogeri, kas paši savām rokām ir izveidojuši blogu platformu, hostējas un sava servera un ir apveltīti ar unikālu domēnu un dizainu un zināšanām programmēšanā. Netieši un paslepus tādi cita veida netehniskie rakstnieki un sviesta cibiņi itkā tiek vērtēti zemēk nekā pārējie – “normālie.” Tie, kas ir tehniski ieguldījuši vairāk spēkus tiek kaut kādā veidā nostādīti augstāk par pārējiem, kuri kā dēles piesūkušies kaut kādai konkrētai blogu platformai, jo tikai retais var būt tik advancēts, lai pats savām rokām veidotu savu tīmekļa žurnālu. Nedaudz netaisnīgi? Vai arī tās ir tikai manas iedomas? Vai tehniskās zināšanas veido plaisu starp humanitārajiem un eksaktajiem tīmekļa žurnālistiem?

 

16 Responses to “Platforma vai paštaisīts kods?”

 1. wannabe Says:

  Kodēt pašam dzinēju, izveidot dizainu, hostēt uz sava ideāli sakonfigurētā servera un reģistrēt smuku domēnu ir elīti. Jā, man tehniskā puse patīk pat labāk par pašu blogošanu. Savas paranojas dēļ gan pēdējos divus nevaru izpildīt (alternatīva – hostēties uz kāda cita ideāli sakonfigurētā servera un zem cita smukā domēna).

 2. pbs Says:

  Uzskatu, ka tas ir +/- vienalga kur un kā hostēties- tam nevajadzētu būt “elīti” pārējo blogeru acīs. Tu apskaties uz coolynx- nav īpaši tālu no draugiem.lv subdomeina kuru viņš izmanto, taču pietiekami respektējama persona..

  Man pašam ir savs unix serveris ar dažādiem rīkiem (wordpress + pašrakstīti plugini, css) tikai tāpēc ka tā ir vieglaak custom lietas paveikt ikdienā. Nav jāuztraucās par disk space, webservera paplašinājumiem, konfigurācijām etc… – pats esi visa noteicējs. Tas ir forši. Taču tam nav nekāda sakara ar blogošanu..

  P.S. Kas attiecas uz sava engine porgrammēšanu, vispār neredzu tam jēgu nosist laiku. WordPress ir viss kas vajadzīgs un to var ļoti viegli pielāgot jebkam, ja tikai ir zināšanas PHP/MySQL. Tātad, ja ir zināšanas, kuras ļauj uzkodēt savu blog engine, ar tām būs gana arī, lai wordpress izmainītu kā vien nepieciešams. Un ieguvums no tā- laiks. WordPress vispār ir unikāls šajā ziņā un nav salīdzināms īsti ne ar vienu no tiem 30MB CMS endžiniem.

 3. koko Says:

  Agrākos laikos uzskatīju, ka blogošana tiešām ir tādu cilvēku privilēģija, kuri māk uztaisīt savu dzināju un/vai kuriem ir draugs[dzene], kas to palīdz izdarīt – būtībā – uzskatīju, ka blogošana iet roku rokā ar sava bloga izaugsmi arī koda ziņā. Dzīve ir pierādījusi, ka tas tomēr nav galvenais – galvenais ir saturs. Vienīgais – paškodētajā blogā tomēr nav jācīnās tik ļoti ar spamu kā atvērtā koda blogos – galu galā – tie tomēr ir atvērtais kods 🙂

 4. viestards Says:

  tagad gandrīz visi lielie blogeri izmanto jau gatavus dzinējus, un lietotāji jau to nemaz arī nepamana.
  Un cibā ir daudzi, kas raksta normāli, tikai varbūt tos īsti neievēro no malas, nezinu.
  Bet draugos jau pārsvarā raksta saviem draugiem, man liekas, ka no malas pat iekomentēt un apskatīt nevar.
  Visi, kas sāk ko nopietnāk rakstīt, iet uz citurieni.

 5. krizdabz Says:

  Es piekrītu Viestardam, jo es pats, piemēram, uzskatu, ka tajā pašā Cibā visi viņi tur ņemas, bet no ārpasaules maz manāmi. Ja cilvēkam ir vēlme būt pamanāmākam par šo šauro cibinātāju loku, tad viņš var līst laukā un atrādīt plašākai sabiedrībai savu blogu.

  Es arī esmu WordPress piekritējs, jo platforma ir patiešām laba, ērta un saprotama un, kas nav mazsvarīgi, to lieto ĻOTI daudz cilvēku => tātad pie tās attīstīšanas tiek pieliktas lielas pūles [security uzlabojumi, jaunas tēmas un plugini].

 6. simbel Says:

  Tiešām, tu savā klasifikācijā izlaidi tos, kuri izmanto standalone WordPress ar paši saviem pielāgojumiem (: Pieļauju, ka tādu un tamlīdzīgu ‘monstru’ ir daudz vairāk nekā to, kuri paši savu engine uzkodējuši.
  Runājot par stereotipu rāmjiem – wordpress.com iebāž tajos, manuprāt, mazāk nekā ciba vai blogspot u.c. Nu, ir tā kvalitāte caurmērā augstāka tiem rakstītājiem, kuri aizdomājas līdz vārdupreses lietošanai. Bet, caurmērā. Visur ir izņēmumi…
  Draugiem.lv dienasgrāmatu padarīšanu kaut kā īsti negribas pat pieskaitīt blogotājiem (:

 7. Sandis Says:

  Es vispirms rakstīju draugos, tagad jau ~mēnesi rakstu wordpress.com un skatos, kas sanāk. Draugu blogs patiešām ir ļoti … neblogisks, jo cik zinu, tad to regulāri lasa tikai mani draugi – citiem par to nav nekādas daļas, kā arī lasa tikai tie, kas vispār skata dienasgrāmatu sadaļu. Bez komentāriem, nav nekādas atskaites kas, ko un cik pētījis, kā arī reizēm nevar rakstīt visādus jēlos tekstus, jo salinkoti ir radinieki kam … hmm… nebūtu gluži labi rādīt visu 😉
  Cibiņu blogam, cik dzirdēju, arī nav nekādas statistikas. Bet statistika palīdz apzināt ko vispār jādara. Neteikšu, ka man to apmeklētāju ir diži daudz, bet vismaz es varu secināt, ka to un to nevienam negribas lasīt, bet par tādu un tādu tēmu labāk uzrakstīt vēl.

 8. cu Says:

  ai man arī gribējās kaut ko ierakstīt

 9. simbel Says:

  Sandi – vai tad jebkurā gadījumā jaukāk nav rakstīt par to, ko gribas tev, nevis ko ‘narod trebujet’? (:

 10. Sandis Says:

  Simbel, es arī rakstu to ko es pats gribu, bet ja raksti publiski, tad arī bišku ir jāpiedomā, lai citi arī gribētu lasīt un saprast. Kāpēc tad tu raksti visiem pieejamus publiskus ierakstus – pat ja gribi lai citi domātu tāpat kā tu vai par to pašu ko tu, tev jāmāk runāt pietiekami plašā valodā 🙂
  Piemēram, es varu izdomāt “savu” valodu, ielikt blogā pat viņas atšifrējumu – tas būtu ideālais “raksti ko gribi tu tā kā tu to saproti” 🙂

 11. r21vo Says:

  Kas tur netaisnīgs? Tas ka vari izveidot kaut ko no 0, nevis tikai nospiest uz linka reģistrēties vien pagarina virtuālo krāniņu.

 12. simbel Says:

  Ā, nu ja tu skaties no šāda aspekta, tad jau viss kārtībā. (:
  Traki ir ar tiem ‘vagonā lēcējiem’, kuriem savu viedokli veikli iznāk upurēt sabiedrības interesēm un līdz ar to pazūd… emocijas!

 13. Maksim Says:

  Es skatos ta – tur kur community, vieglak paradities ierarxijai un bandai, kura pati sev attista, parasti tas notiek uz kada alja bezmaksas servisa, kurs ertaks. Ta kommunitu bus vienmer atkariga no ta servisa un vel vinja bus ka kopiena ar savam pazimem(labam sliktam), kura pec laika izdomas tur biznesu. Stand Alone ir savi plusi/minusi – tu esi neatkarigs, bet tu nevar izmantot kadas community resursus. Galvenais ir kontents – kur vinju izvietot, tas otrais jautajums, bet ja jus kljusiet labakais draugu blogos, tad pec laiku bus gruti aiziet uz stand alone.

 14. 0nkulis Says:

  uh.. kas par komentāriem!, man vairs nav ko piebilst, te izskatās, ka viss ir pateikts. tagad tikai katram jaunblogotajam jāpārdomā kura metode sirdij tīkamāka.

 15. pm Says:

  Vienkārši ir jau sen pagājuši tie laiki, kad blogeris bija cilvēks ar zināšanām php programmēšanā…

 16. msmarii Says:

  Piekrītu koko, ka galvenais tomēr ir saturs. Ja labi izskatās un var pats savu lapu dažādi pielāgot, pats uzturēt – ok. Tomēr, vai tas padara elitāru? Domāju, ka vairs ne. Var jau saprogrammēt utt., bet ja saturs nekāds – nu kāda tur elite? Drīzāk rādītājs ir regulāri raksti (ar savām domām, nevis vienkārši pārkopēti no citiem), kurus regulāri citi arī lasa.


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s