0nkulis

Kāpēc man nepatīk oranžais portāls? ceturtdien, 11. janvāris,

Filed under: Domas,Internets,Izklāsts,Latvija — mikslatvis.lv @ 1:27

portals.jpgEs ceru, ka pēdējais ieraksts ar “Kāpēc man nepatīk..” intonāciju. Pirms tam te varēja lasīt:

Kāpēc man riebjas sviesta ciba?

Kāpēc man nepatīk Google Zeitgeist statistika?

Kāpēc man nepatīk gāzesplītis?

Sākam (un ar šo arī beidzam)
Oranžais portāls ir ļoti jocīga parādība. Pavisam, pavisam, pavisam jocīga padarīšana. No vienas puses tas kā stāsta ir ļoti drošs, tajā var iekļūt tikai ar ielūgumiem, tajā ir tikai īsti lietotāji ar īstiem datiem, īstiem vārdiem, īstām un patiesām sejām profilu bildēs, no otras puses tā ir milzīga lūriķu un citu potenciāli bīstamu cilvēku paradīze.

Ņemam par piemēru to pašu Dienas rakstu sēriju par pedofīliem draugoselvē. No šādas sociālās biedrošanās grupas nav iespējams izdalīt tos, kas ir īsti cilvēki un kas nav īsti, jo īstenību var viltot. Tā, vienkārši runājot, ir milzīga datubāze ar puslīdz patiesu informāciju, kura pieejama ir ikvienam, kas to vēlas. Mēs nevaram to kontrolēt un darīt nepieejamu cilvēkiem ar nelabiem nolūkiem.

Draugos ir paaugstināts komunikācijas apjoms. Visi ar visiem runā, čato, komentē albumus un dara vēl citas sazinkādas lietas. Turklāt šie visi ir patiešām gandrīz visi, kuriem ir pieejams internets – 827 935 gab. Ik dienas tiešsaistē (online) ir vairāki desmiti tūkstoši lietotāju. No otras puses cilvēkiem pazūd kontaktu iespējas ārpus šī virtuālā veidojuma. Ziņu sūtīšana draugos ir pārvērtusies no komunikācijas līdzekļa bezjēdzīgā laika kavēklī.

Viena galējība ir pilnīgi strikts portāls ar pilnīgi pareiziem datiem, adresēm, stingriem noteikumiem un citām piederošām lietām, otra galējība ir pilnīgi brīvs portāls ar izdomātām identitātēm un līdz ar to daudz lielāku brīvības pakāpi. Ja pareizi saprotu draugi.lv sevi vēlētos ierindot pie pirmajiem, bet pilnīgi saprotamu iemeslu dēļ ir nostājušies pa vidu. Ne vienmēr slavenību profili ir īsti, neviens negarantē profilu īstumu, un ja šāda garantija netiek dota, tad kādēļ gan citiem iesniegt pilnīgi patiesus datus?

Par draugiem jau sen klīst nelabi vārdi, piemērs, Latvijas Avīze:

Draugošanās – epidēmija, spēcīgāka par gripu; Viltnieki piepelnās; Darbinieki izmisumā; Darba devēji pret; Basto lekcijas


DELFI

Mani izbrīna viena lieta, ieejot Valsts Policijas mājas lapas sadaļā “Policija lūdz palīdzēt”, ir atrodamas personas, kuras ir izsludinātas meklēšanā, piemēram, Gatis Nadziņš un Jānis Kaminskis. Policija raksta, ka atrašanās vieta nav zināma, bet tajā pašā laikā viņi regulāri parādās http://www.draugiem.lv. Profilā skaidri un gaiši rakstīts “Vācija”. Man rodas jautājums, ar ko nodarbojas policija?

Ko es sapratu par draugiem?
Draugi, neaizvieto nevienu no ierastajiem komunicēšanas veidiem. Tikai dublē un atsevišķos gadījumos visai slikti dublē. Draugu forumi, kad es tos pirms pusgada lietoju bija zem katras kritikas. Jaunam lietotājam draugos nav iespējas izprast milzīgo sadaļu skaitu un nozīmi, tikai retais spēj izmantot visas draugu sniegtās iespējas, jo tās ir sarežģītas un atstātas bez pienācīgiem lietošanas paskaidrojumiem.

Tātad vienīgais saprātīgais un piemērotais draugu pielietojums ir bezmaksas cilvēku kontaktu datubāze. Principā, ja meklē ziņas par kādu personu, atliek tik pārbaudīt, vai tā ir reģistrēta draugos. Varēsiet savākt kompromātu gan bilžu, gan video formātā. Darba devējam viegli redzēt bildes, kurās tu (draugiem.lv lietotāj) esi redzams pielējies iepriekšēja pirts tusiņā.

Secinājums: Draugiem.lv = savāda telefonu(komunikāciju)grāmata.

 

12 Responses to “Kāpēc man nepatīk oranžais portāls?”

 1. Edijs Says:

  Nu ir jau daļēja taisnība. Es arī mēdzu ielīst, kad rodas interese par kādu vārdu un uzvārdu, paskatīties, kas cilvēkam labs albūmā no bildēm. Lai gan vairāk tīri savas ziņkārības apmierināšanas dēļ, nevis tāpēc, ka bildēs redzētais varētu mainīt manu viedokli par konkrēto cilvēku. Pirtis apmeklē un alkoholu lieto lielākā daļa no mums, tas taču nav nekas slikts.

  Un – liekot bildi draugos, var taču ielikt ķeksi, ka redzēs tikai draugi. Un pārējie lai nelūr. Neraksti par sevi neko kompromitējošo profila aprakstā. Un viss – vairāk taču par tevi neko TĀDU uzzināt nevar, ja tu pats to negribi. Nu jā, tevis rakstītos komentārus var lasīt arī ne tikai draugi – bet nu jāiemācās taču cenzēt savu leksiku. 🙂 Tāpat kā uz ielas nevari teikt skaļi visu, kas ienāk prātā, jo nekad nevari zināt, vai šefs neies garām nepiemērotā brīdī.

  Attiecībā par profila info – nez, man teiksim liekas, ka skola, kur esmu mācījies un mācos patreiz kā arī manas patreizējās darbavietas nebūt nav nekas slēpjams.

  Un kā komunikācijas līdzeklis šis portāls tik tiešām ir neaizstājams – pietiek zināt cilvēka vārdu, uzvārdu un aidā, varam sameklēt un nosūtīt ziņu. Spilgts piemērs – dažas dienas atpakaļ atrakstīja meitene, ar kuru mācamies kopā vienu priekšmetu C daļā. Bija nejauši ieraudzījusi manu vārdu un uzvārdu uz kontroldarba lapas. Un kā gan citādak viņa varētu ar mani sazināties, ja kopīgas lekcijas vairs netiek apmeklētas? Aptaujātu visus pazīstamos, vai tādu smuku čali ar melniem matiem nepazīst un vai nevar telefona numuru kāds iedot? 🙂

 2. Edijs Says:

  Aa vot, vēl kas. Dažkārt kretinē, ka cilvēki tomēr nenorāda savu īsto vārdu un uzvārdu. Nu ja reiz negribi, lai citi zin, ka ari tu esi draugos, tad nereģistrējies vispār. Bet, ja piereģistrējies – nu tak uzraksti visu pareizi, lai tevi var atrast. Neliec bildes albūmā, neliec profila bildi – ja kāds svešinieks atrakstīs draudu vēstuli, lai atdod parādus, varēsi rakstīt pretī, ka nemaz neesi tas Jānis Zariņš, kuru viņš meklē, bet gan pilnīgi cits. Bet vispār tak maza tā Latvija, nav tak jēgas tāpat ne no kā slēpties.

 3. deem Says:

  ”Jaunam lietotājam draugos nav iespējas izprast milzīgo sadaļu skaitu un nozīmi, tikai retais spēj izmantot visas draugu sniegtās iespējas, jo tās ir sarežģītas un atstātas bez pienācīgiem lietošanas paskaidrojumiem.”

  Ummm, šis gan manuprāt ir aplams. Neesmu draugos, bet ik pa brīdim gadās apskatītites kā tur viss izskatās. Tad nu jāsaka, ka ar ”UI” jamiem viss ir ok, jo nav pilnīgi nekāda apjukuma, visi nosaukumi ir latviski, loģiski izveidoti, atrodas pareizajās vietās.
  Nezinu, tas varbūt tik man. 🙂
  Bet nu ar to saturu gan tur tā pašvakāk, bet tur jau vairak tā auditorija tāda (lasi – pokemoni plaukst un zeļ :D).

 4. cu Says:

  visur kur izskandināts – piedomā, ko tu publicē, visu var ieraudzīt tavs [potenciālais] darbadevējs! Man gan lielāks aizdomīgums ir uz tiem cilvēkiem, par kuriem tīmeklī zem īstā vārda nevar neko atrast (nu atskaitot piektās klases olimpiādē piedalīšanos un tamlīdzīgi), nekā tādiem, kuriem atrodas arī pa kādai piedauzīgai bildei – normāls cilvēks.

 5. jack Says:

  He, taisnība, bet atdotu dvēseli lai draugi nonāktu manā īpašumā.

  Uztaisītu variantu – 50 LS un izlasi drauga pēdējās 50 saņemtās vēstules
  100 ls – sanem drauga paroli un lietotājvārdu

  un sen jau vajadzēja uztaisīt killera pakalpojumus 6 000 $ un pasūti draugam killeru.
  Perfekts mārketings 🙂 īpaši vilinoš ir user skaits.

 6. 0nkulis Says:

  jack: fantastiskas idejas 🙂

 7. http://www.traktoristiem.el.vē
  ( iz “O.M.© arChīva” )

  * * *
  Es tevi, protams, nepazīstu labi,
  Bet nojaušu, ka saprastos mēs abi:
  Tu traktorists, es arī (kombainieris),
  Tu oktobrēns, bet es – jau pionieris.

  Uz rokām tevi nolauzt, možka, spētu,
  Un rudens krosu skrienot novinnētu,
  Varbūt, ka šahā tu man kloķi liktu,
  Bet – dambretē es kaunā nepaliktu!

  Ar traktoru tu art, da ecēt proti,
  Man, toties, kombainam ir navaroti,
  Kas tev pat sapņos nerādītos naktī,
  Kaut – sirdis abiem klapē vienā taktī:

  Mums “traktoristem.el.vē” patīk ļoti,
  Mēs tīmeklī jau sen, kopš savaņģoti.
  Lai citi “draukos” mīcās, kā pa mēsliem,
  Ja skrūves galvās tiem no datorkrēsliem!

  Šķiet “traktoristiem.lv”, mājas lapa,
  Ar “draukiem.lv” salīdzinot knapa?…
  Bet – starpība, mož, nemaz tik traka,
  Jo – “kaka.el.vē” ir un paliek kaka?…

  Oriģināl-w-resurss: http://www.traktoristiem.lv
  * * *

  Vēl šis/tas (t.i. – daudz kas) = O.M. BLOGĀ:

  http://ontuns-m.blogs.lv
  (P.S. Visas tiesības uz O.M.© autordarbiem tiek nopietni uzraudzītas.
  Jebkura haļava [t.sk. – pārpublicēšana jebkādos nolūkos un taml.] =
  = TIKAI ar autortiesību subjekta O.M.© personīgu, rakstisku akceptu.
  Ja ne – būs bietē: autortiesību aizsardzība = svēta [likumīga] lieta!)

  Iečībo & ievērtē! 😉

 8. 0nkulis Says:

  esmu jau traktoristus laikam ievērtējis jau iepriekš (tagad laikam slēgti :), pateicos par izrādīto godu un dzejas rindām, tā ir laba atslodze prātam, un garda medusmaize dvēs`lei.
  un par to krosu varbūt ir taisnība, bet bija dienas, kad labi pratu rikšot un aulēkšot.
  Veiksmi tev ar radošā darbībā.

 9. O.M.© Says:

  to “Onkulis”

  Tencinu par atzinīgu vārdu!

  Veiksmītes (lielas & maziņas) arī Tev!;)

 10. msmarii Says:

  Draugiem.lv ir mūsu sabiedrības spogulis.


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s