0nkulis

šis iet ārā visiem Latvijas blogeriem un ciberiem, jeb “par publisku izteikšanos” piektdien, 12. janvāris,

Filed under: Domas,Internets,Latvija — mikslatvis.lv @ 2:12

šis iet ārā visiem Latvijas blogeriem un ciberiem…

sakarā ar manu izteikšanos par sviesta cibu, dabūju izbaudīt gatvo elli 🙂 šeit un šeit. Viņi (cibiņi) ir kā karotājskudras, ja kāds uzdrošinās sprēgāt, tad visi kopīgi cenšas svešo subjektu noēst dzīvu. (Ienāca prātā, ka šī mana sadursme ar cibiņiem nedaudz līdzinās rietumu un austrumu domāšanas sistēmu sadursmei.)

Izteikties var dažādās vietās un veidos:

var komentēt ziņu portālos – delfi un citi tādi
var dibināt specifiskus forumus – boot un citi tadi
var apvienoties interešu kopās – fotoblog un citi tādi
var kolektīvi skalot smadzenes – draugiem.lv un citi tādi
var apvienoties vienkārši lielā barā – Sviesta Ciba

Bet nevar nu nekādi, nevar stāvēt viens kā pirksts, tā ir kā runāšana pašam ar sevi. Ja nav publikas tad arī rakstītājs ir lieks. Tāpēc jācenšas pulcināt ap sevi lasītāju pulku, jānodrošina, ka izteiktā doma ir saprotami izklāstīta un pievilcīgi noformēta.

Ja nu tā ir gadījies, ka cilvēks vēlas būt neatkarīgs un nepieslieties nevienai grupai, bet pakāpeniski iegūt lasītāju loku no dažādām vietām ar dažādām interesēm, tad cits nekas neatliek, kā veidot blogu (kas latviski pareizi saucas “tīmekļa žurnāls”). Ne visi vēlas būt kolektīvas sabiedrības šūna vai dogmatiskas sektas sīka skrūvīte.

Interesantu Latvijas blogeru un cibiņu salīdzinājumu ir devis cienījamais dr. hab. med. cibologs Scibologs:

“sviesta ciba (tāpat kā tā lielais brālis-livejournal) ir sociāls pasākums, kurā komūnai, savstarpējai komunikācijai un virtuālo attiecību veidošanai ir atvēlēta galvenā loma (viss pārējais tam ir pakārtots), kurpretī latvijas “blogosfēra” (kā tajā darbojošamies personām patīk sevi saukt) sastāv no pārdesmit tehnoloģiski orientētiem īpatņiem, kas nodarbojas ar tehnoloģiju ziņu lentu atgremošanu, nepārtrauktu paš-un-kross-citēšanu, savu blogu dizainu pārveidošanu un tā (tāpat kā bloga apmeklējumu statistikas) apspriešanu.”

Diemžēl jāpiekrīt, ka Latvijā nav īpaši daudz spēcīgu un visvarenu tīmekļa žurnālistu, un tie, kas ir vareni nāk no informāciju tehnoļoģiju aprindām, jo ierobežotās datorprasmes daļu Latvijas tautas padarījušas par mutes brūķētājiem delfu komentāros un draugu apmeklējuma statistikas abonētājiem. Citiem vārdiem sakot vienkāršajai tautai nemaz nav tik vienkārši ietekmēt interneta dienaskārtību. Blogs tā ir privilēģija cilvēkiem ar zilām IT asinīm. Bet tam tā noteikti nevajadzētu būt. Iespējai publiski paust savu viedokli ir jānonāk tautas rokās.

Turpinam par Scibologa sacīto: viņš par sātana zīmi uzskata statistiku un visu, kas radīts ar mērķi izskaistināt interneta pasauli. Viņaprāt, vienīgie cienījamie mājas lapu dizaini ir radīti līdz 98. gadam – nav ko tur acis lutināt ar skaistu un vienkāršu dizainu un komentāru formu.

Arī otrs speciālists Martcore mums ir tikpat novatorisks, viņš apgalvo, es citēju:

“vienīgais, kuru interesē bloga noformējums, ir pats blogeris
pizģec, kā gan cilvēki to nesaprot”

Viņam var piekrist mūsdienu laikmetā, kad katrs zina, kas ir RSS, bloga noformējumam nevajadzētu būt izšķirošai nozīmei, bet tā nu ir sanācis, ka komentāra atstāšanas gadījumā nākas iegriezties attiecīgajā blogā.

Un te nu seko vislielākā pērle. Cibiņi nevēlas padarīt savas dienasgrāmatas par publiskajam labierīcībām un tā vietā viņi piedāvā komentēšanas formu, kas izskatās pēc publisko labierīcību produktiem. Viņi pauž viedokli, ka tas viņus neinteresē, jo viss sakāmais nāk no komūnas iekšienes un pašiem viņiem tas netraucē. Par garāmlasītājiem viņiem esot nospļauties.

Un visbeidzot mēs nonākam pie galaslēdziena. Sabiedrība jau pašos pamatos ir sadrumstalota pēc dažādām sociālām pazīmēm. Kāpēc gan ļaut tehniskiem un virtuāliem žogiem un mūriem to papildus sašķelt? Noārdam visus savus žogus un ļaujam komentētājiem-ciemiņiem vaļu.

Es domāju, ka publiskai domu izteikšanai būtu jābūt pēc iespējas vienkāršākai, askētiskai un pievilcīgai, gan rakstītājiem, gan lasītājiem. Kurš ir pret?

Pašās beigās es pesimistiem dodu saites uz blogiem, kurus es pats lasu un kurus puslīdz objektīvi var dēvēt par Latvijas tīmekļu žurnālu labākajiem paraugiem. Ir tīmekļa žurnāli, kuri neraksta tikai par IT un kuri reti vai nekad neveido ķēžu rakstus (un ja veidoja domājams neveidos, jo visi ir sapratuši šo ķēžu bezjēdzību) un kuru vizuālais noformējums ir acij tīkams: bezjēdzīgais Toms, Artūrs no Jaffas, fotogrāfs un topošais kino režisors Reinis, lāga puisis Arčijs. Domāju, ka šie tīmekļa rakstnieki arī veido to Latvijas blogosfēras puslodi, kura ir pietiekami interesanta, atraktīva, kvalitatīva un ikdienas ar prieku lasāma arī cibiņiem un eiroskeptiķiem.

Ja šis viss gadījumā nebija viegli uztverams tad tas ir kafijas, miegainuma un Rage against the machine nopelns.

 

15 Responses to “šis iet ārā visiem Latvijas blogeriem un ciberiem, jeb “par publisku izteikšanos””

 1. BlackHalt Says:

  Ciba ir pwned by inbok. Konjunktūra, korupcija, kokofonija,… pamazām skar visus.

 2. sensenmans Says:

  bij, bij grūti uztverams. 😀 Tava galvenā doma, cik noprotu, ir radīt kosmopolītisku neta sabiedrību, kurā jebkurš ciemiņš var atstāt komentu. Piemēram, tagad es atstāju savu komentu Tavā blogā; man pašam bloga nav, neko par mani nezini un nevari uzzināt, respektīvi, Tu kaut ko pasaki, tad es kaut ko pasaku: rezultātā, tas viss izskatās pēc šekspīra “karaļa līra”. skaisti, traģiski, ir katarse, bet nav dialoga. iekš SC veidojas dialogs, vismaz tam ir visi priekšnosacījumi. peace. P.S. vajag, vajag pajaukt skudru pūzni, lai tas atdzīvojas un aiziet action – incanti tak. 🙂

 3. Jūs peraties par to tā, it kā, būtu viens otram kko parādā. Manuprāt, galvenais ir darīt to, kas pašām sagādā prieku un ir svarīgi _tev_… Vai kādu tik tiešām uztrauc, kas notiek Kambodžā?

 4. 0nkulis Says:

  nu tik traki jau nav. es uzrakstīju, ka man nepatīk komentāru forma un cibiņi apdirsa gan visu Latvijas blogosfēru gan pateica to, ka visiem ir pie pakaļas, kāds ir lapas vizuālais noformējums. Mums vienkārši atšķiras viedokļi. Es gan ceru, ka vairs neturpināšu šo bezjēdzīgo strīdu.

 5. Papuass Says:

  Cik var ņemties? Salasījies pro blogeru padomus par popularitātes celšanu apstrīdot esošās autoritātes un lietotāju grupas?

 6. 0nkulis Says:

  neapstrīdu autoritātes, un nekādu popularitāti arī šādi nevēlos pacelt.

 7. sindromz Says:

  Varbūt es esmu pilnīgi akla, bet nekādu problēmu, izņemot to, ka kāds pašrocīgi veido sev problēmu, es neredzu [sorry].

 8. cyxob Says:

  domāju, ka šīs asās vārdu apmaiņas ar cibiņiem ir liekas. viņi dzivo savā, cibiņu pasaulē. tā ir īpaša subkultūra. interesanta un varbūt tev nesaprotama. lai ir tā kā ir.

 9. Apsolos uzlabot savas cibas komentāru formas dizainu. Nopietni! Tas nav sarkasms!

 10. simbel Says:

  Sasmējos par šo visu pamatīgi (:
  Varbūt (daļēji) neapzināti, taču patiešām izskatās pēc personīgās popularitātes spodrināšanas…

  Īpaši skaisti ir divi citāti:
  “(Ienāca prātā, ka šī mana sadursme ar cibiņiem nedaudz līdzinās rietumu un austrumu domāšanas sistēmu sadursmei.)”
  ROFL, nelaimīgais guru.

  “es uzrakstīju, ka man nepatīk komentāru forma un cibiņi apdirsa gan visu Latvijas blogosfēru gan pateica to, ka visiem ir pie pakaļas, kāds ir lapas vizuālais noformējums.”
  Tu jūties kā blogosfēra un tevi tas uztrauc (: Es ‘apdiršanu’ nekur neredzēju, vnk nedaudz novienkāršotu viedokli par visādiem LV standalone blogiem, tāpat kā tavs viedoklies par SC ir… novienkāršots.

  Bezjēdzīgs PR kašķītis savas statistikas uzlabošanai, vot, kā to sauc. Jo ar visu šo tirādi gan jau esi panācis, ka tavam pastāvīgo lasītāju pulkam pievienojas arī pa kādam tam pašam nīstajam…’cibiņam’ (;

  Šito tev saprātīgi pateica, starp citu.

  Labi, esmu izteikusi viedokli, turpināšu uzlabot tavu statistiku un iešu apskatīties jaunākās bildes.

 11. 0nkulis Says:

  kašķis tiešām bija bezjēdzīgs un man ir pat drusku kauns ka es to tā pavērsu, un es ļoti ceru, ka turpmāk nekašķēšos. Vienkārši sanāca škrobīgs garīgais un tāds nu bij` tas rezultāts.

 12. simbel Says:

  Vēlu veiksmi turpmāk tā nemuļķoties (:

 13. mxz Says:

  Nav vērts deldēt klaviatūru par šito. Jo populārāks paliec, jo vairāk būs tādu, kam tava popularitāte liksies nepelnīta un negodīga. Tas ir normāli.

 14. Arturs Says:

  Normaals raksts, interesanta teema, un nevienaa briidii man nelikaas ka tas rakstiits ar doamu celt savu popularitaati vai bloga statistiku. Tie, aks uz to noraadiija, driizak ir piemie, kas visvairaak par to domaa. Tad jau Delfi vai Tvnets sanaak ka neatspogulo zinas bet tikai cel savu popularitaati censoties operatiivi izklaastiit jaunaako :). Tie (nemineesu nevienu vaardaa) kas seit saredz kaadus pro blogeru padosmus kaa celt savu poipularitaati laikam tiesaam lasa tos padosmus jajau tik labi speej noformuleet…

 15. cu Says:

  Es nelasu tos padomus! Pa īstam, godīgi, es nē! NĒ! Viņi citi visi jā, bet, esnēesnēesnēēēnēnēēēnēēēē!


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s