0nkulis

Personīgais laikraksts ceturtdien, 15. marts,

Filed under: Domas,Ideja,Internets,Izklāsts — mikslatvis.lv @ 22:37

Daži no mums abonē žurnālus vai avīzes, daži abonē RSS un nesaprot kā var maksāt par pastiprinātu koku izciršanu papīram, ja tās pašas ziņas var lasīt arī internetā.

Apdrukātam papīram ir sava pievilcība. To var sajust ar pirkstiem, pāršķirt lapas, izbaudīt ilustrāciju krāsas, priecāties par papīra tekstūru. Katram žurnālam ir savs svars un vērtība. Piemēram, es izbaudu katru Fotokvartālu, kuru paņemu rokās ir bauda, tā ir tik patīkama pārmaiņa paņemt rokās labu lasāmvielu un izjust teksta “svaru” un svaru. Piemēram, es labprāt palasītu mxz.lv drukāto versiju (it sevišķi, ja tur būtu arī solītie fotoattēli, kuri pēdējā laikā ir tikai saitēs uz flickr).

Iedomājamies, ka mums ir maza tipogrāfija, veiksmīga ideja un lieliski realizēta web 2.0 mājas lapa. Mēs pārdodam pesonīgo laikrakstu, kurā viss sarakstītais ir domāts konkrētam lasītājam.

Es kā lasītājs izvēlos kādu no jau gavajiem salikumiem, kuri veidoti ar viltīgu izdomu un CSS (esmu šo to lasījis par CSS piemērotību drukāšanai, esot OK). Izvēlos vāka izkārtojumu, norādu, lai izmanto uz random ģenerētu TVNET, flickr vai kādu citu dienas bildi vai arī ko statisku.

Izvēlos papīra tipu (žurnālveidīgu vai avīžveidīgu) un sleju skaitu. Pielāgoju lapu izmērus savām vēlmēm. Varu izvēlēties jau gatavus žurnālu variantus, man ir iespēja saņemt lētāku izdevumu, ja izvēlos biežāk izmantotus salikumus, vai ja izmantoju kādu jau gatavu lapu (piemēram, lapa ar vispārīgām ziņām īsumā, kura ir gandrīz katrā laikrakstā ir divreiz lētāka nekā pārējās).

Tālāk man atliek izvēlēties kurās vietās kādus RSS fīdus es ievietoju, un cik daudz vietas tie aizņemtu. Ja mani interesē konkrētas sfēras es paņemu tieši tās ziņas kuras nepieciešamas un atstāju vienu lapu vai puslapu svarīgākajām vispārīgajām ziņām. Pilnīga brīvība par satura izvēli.

Izvēlos periodiskumu, norādu saņemšanas adresi un gaidu pie pasta kastītes.

Protams tas viss izklausās sālīti, bet tiek dota izvēlēties visbiežāk izmantotos regulējumus par lētāku samaksu, turklāt, ja žurnāli tiek pasūtīti vairumā (uzņēmums saviem darbiniekiem) tad protams izmaksas un cena sarūk. Par konkrētām cenām ir grūti spriest, bet interneta plašumos jau ir redzētas līdzīgas lietas, kuras varētu pielāgot.

Šis tehnoloģiskā ziņā ir solis atpakaļ, ja runājam par web saturu, bet solis uz priekšu ja runājam par drukātajiem medijiem. Man patiktu šāds izdevums, jo tas būtu divu pārbaudītu vērtību sakausējums.

 

10 Responses to “Personīgais laikraksts”

 1. Arturs Says:

  Iesaku painteriseeties un pamekleet netaa jaunaakaas aktualitaates saistiibaa ar naakotnes tehnologjijaam drukaato mediju (galvenokaart masu produkcijas zhurnaalu un aviizhu) jomaa, jeb konkreetaak – e-papiiru. Taa ir taada plaana A4 papiira lapas loksne, peec materiaala un taustes liidziiga papiiram, b et tomeer nav papiirs. Protams, viss veel attiistiibaa, razoshanaa, bet tuvaako gadu laikaa nebriiniishos ja The New Yorker vai tamliidziigi progresiivi izdevumi piedaavaas jau aboneet vinju izdevumu 2-3 gadiem uz priekshu, bez maksas dodot shaadu verkji. Tas buus eerts, uz vienas lapas, bet uz taa varees lasiit lappuses kaa aviizee, pat uz taustes buus liidziigs kaa papiirs, varees paarskjirt it kaa lapas… Aviizes un zurnaali ieekonomees uz delivery un izejmateriaaliem. 2020. gadaa shaada viena ieriice maksaas jau leetaak kaa 100 USD. Kjiina jau tagad ir pazinjojusi ka ieguldiis miljoniem dolaaru e-papiira izstraadee, jo tas ieekonomees naakotnee lielu naudu uz graamataam skolaas un augstskolaas.

  Luuk, taa ir naakotne, kaada sagaida drukaatos izdevumus, un tie kas pirmie to aptveers, piemie saaks ieguldiit shaadaas jaunaas tehnologjijaas, tie arii buus naakotnee lideri. Tachu drukaatie zhurnaali savaa shiisdienas formaa nenomirs, protams, pavisam. Ir lietas, kuras nav un nebuus iespeejams nodot caur e-papiiru.

  P.S. Vai kaads varees atteikties neesaat kabataa salociitu shaadu papiira loksni, uz kuras varees ne tikai lasiit, bet ari apskatiit raxtam pievienotu videoklipinju? Domaaju, ka nee…

 2. 0nkulis Says:

  jā arī tas ir variants, kas mani pamatīgi ieinteresētu, bet pagaidām doma ir pavisam vienkārša.
  parasts papīrs, drukāšanas kantoris un veiksmīgi norealizēts web projekts. Par šo tēmu vēl pameklēšos rīt, kad būs skaidrāks prāts.

 3. BlackHalt Says:

  Saliec pats savu rītdienas laikrakstu `Diena` internetā!

 4. 0nkulis Says:

  BlackHalt: es tur nesaredzu problēmas, bez tam tikai retais lasa no vāka līdz vākam.
  Dažam pastiprināti interesē sporta lapa, bet kultūras jaunumi ir pie vienas vietas, tāpēc katrs var piemērot ziņu sadalījumu pēc sava prāta.

 5. Arturs Says:

  Ok, arii shis par ko raxti tuuliit tuuliit jau notiks, un pat jau notiek tikai mazaakos apmeeros lielaakajaas viesniicaas, kad tu no riita nokaap lejaa restoraanaa, bet tu jau staav tavs iemiiljotais laikraksts, kursh shoriit iznaacis citaa pasaules malaa, tikai savaadaak izdrukaats, tur pat uz vietas, vinju nelielajaa tipeniitee. Vai arii – tu ieprieksheejaa vakaraa vari iipashi pieteikt, ka veelies tieshi to aviizi.

  Pavisam nesenaa naakotnee tas notiks veel savaadaak – buus cilveeki, kas tikuntaa veeleesies lasiit drukaataa veersijaa savu laikrakstu, vai kaadu konkreetu taa dalju, vai mashup starp dazaadu laikrakstu slejaam, un buus shaadas nelielas tipenes, kuras shaadu iespeeju piedaavaas, customized newspapers, vienaa eksemplaaraa izdrukaajot tieshi to, kas tev pasham vajadziigs, un ko gribaas palasiit tieshi uz papiira.

  Pirms nedeeljas biju 3 dienu konferencee par sho teemu Lucemburgaa. Par sho visu arii tika runaats, esmu dabuujis arii visas spiikeru prezentaacijas, jaasaka ka gana iesapidiigi.

 6. 0nkulis Says:

  nu šis jau ir daudz tuvāk tam ko biju domājis.
  mashup laikam ir īstais vārds tam kas ir manā galvā 🙂

 7. Mārcis Says:

  Bet runaajot par veel tuvaaku naakotni. Es buutu laimiigs,ja buutu kaads web toolis,kas taadu aviizi man sastaadiitu, uztaisiitu pdf un nosuutiitu uz meilu. Un es uz sava maajas printera vareetu izdrukaat. Protams, A4 nav labaakais formaats, bet domaaju,ka ja ir taada iespeeja, arii nopirkt A3 printeri pie muusdienu cenaam nav nekaads shkjeerslis.

 8. 0nkulis Says:

  jā arī tas ir variants, es tiešām kaut ko tādu pameklēšu, pagaidām bez reāliem rezultātiem, tie daži projekti, kurus zināju, kaut kur ir pačibējuši

 9. Jona Says:

  piekrītu, piekrītu, pilnīgi piekrītu!

 10. virsnieks Says:

  a ar to e-papīru dibengalu arī varēs noslaucīt? nu es domāju tad, kad abonēšanas laiks beigsies… Īstenībā, interesanta lieta.. vakarā izlasi ejot gulēt noliec uz naktsgaldiņa, no rīta piecelies un jau lasi jaunākās ziņas… 🙂


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s