0nkulis

r21vo ir viens Sestdiena, 26. maijs,

Filed under: blogi,Domas,tulkošana — mikslatvis.lv @ 16:19

Skatos “ūber-r21vo” pinkšķ, ka LZA Terminoloģijas komisijas aptaujā par “latviskojumiem” visvairāk ir sabalsojuši par “blogs, blogošana, blogeris”. Sviests. Kas tur ir tik slikts?

fails, ikona, monitors, kursors, klasteris, printeris – tie visi tādā gadījumā ir anglicismi, (termini.lv norāda, ka tieši šie ir normāli termini)

Pozitīvi, ka internetā katrs var izbļauties uz lielu aitu baru, taču šajā gadījumā nevar nepiekrist savam bērnudārza pasniedzējam – “sūdzēties ir slikti”.

 

28 Responses to “r21vo ir viens”

 1. kintu Says:

  Man personīgi ir liels prieks, ka terminologi beidzot ir sākuši apjautāt datorlietotājus par to, kādi termini viņiem šķiet pieņemami un kādi ne. Vispār jau to vajadzēja sākt darīt pirms kādiem 10 gadiem, bet labāk vēlu nekā nekad. Cerēsim, ka terminoloģijas komiteja šādas aptaujas rīkos arī turpmāk pēc vajadzības, jo joprojām katru dienu parādās jaunas IT tehnoloģijas un attiecīgi arī to termini.

 2. puika Says:

  viens pabļaustās, otrs aizsvilas. take it easy.

 3. Murgonis Says:

  Ta ko jus te taisat traci un perienu kur taa nav es enspaortu.. Jums darit nav ko ??
  Ta kada starpiba katrs sauc kaa grib un miers.. nav ko peerties beztolka..

  katra privatais blogs, dienasgramata , emuars vai cits suuds ir privaata padarishana un sauc to kaa grib.. Sjo basta

  Un vispar zini ka araa ir ahujeni zajebis laiks ?

 4. krizdabz Says:

  0nkuli, tas gan manuprāt bija pavisam lieki..

 5. BlackHalt Says:

  Nav jau viens. Ir tur procenti.

 6. esuntu Says:

  Bet ko Tu ņem galvā r21vo, kas citiem sniedzot pareizo paraugu izdaiļojis savu blogu ar fiškām, prikoliem, web lietām u.c.
  Ko tad mēs darītu ar serveriem, monitoriem, ikonām?
  Valodas piesārņošana NAV jaunu vārdu ieviešana tajā. Tā ir valodas papildināšana/paplašināšana. Valoda ir dzīva un tā tai ir jāuzvedas.

 7. sandy Says:

  Es domāju onkulis aizsvilās par aitām. 🙂

 8. Qued Says:

  Šoreiz, Onkuli, es tev nepiekrītu. Tavi piemēri ir līki, tu esi dumjš kā zāle.

 9. ko6ka Says:

  # kintu Says: Maijs 26th, 2007 at 17:23

  Man personīgi ir liels prieks, ka terminologi beidzot ir sākuši apjautāt datorlietotājus par to, kādi termini viņiem šķiet pieņemami un kādi ne. Vispār jau to vajadzēja sākt darīt pirms kādiem 10 gadiem, bet labāk vēlu nekā nekad. Cerēsim, ka terminoloģijas komiteja šādas aptaujas rīkos arī turpmāk pēc vajadzības, jo joprojām katru dienu parādās jaunas IT tehnoloģijas un attiecīgi arī to termini.

  ko6ka says: Pie šādiem rezultātiem savu mūžu vairs tas netiks darīts 😀 Pajautrojās terminoloģijas komisija un domāju ar to arī tiem pietika 😀 [man vismaz pietiktu]

 10. krampo Says:

  Tad jau varam tāpat kā krievu valodā – uzrakstīt angļu vārdu ar latviskām galotnēm un sanāks mums tādi vārdi, kā: ноутбук, роуминг un tamlīdzīgi.

 11. yuppio Says:

  ir krietni vien labāki un latviskāki vārdi par “blogs, blogošana, blogeris”..

  bet nu ieraksts muļķīgs manuprāt…

 12. 0nkulis Says:

  var jau būt, ka bija lieki man šādi izteikties, bet tikpat lieki bija nosaukt visus “blogs” atbalstītājus par auniem.

 13. endrju Says:

  Ahaha, сам ты aita.

 14. krampo Says:

  blog var palikt, kā neoficiāls sarunvalodas vārds, tomēr akadēmiskajā valodā tam nav vietas.

 15. sandy Says:

  Kapēc lai nav? Mums tak blogi nekad agrāk nav bijuši. Tas ir jaunieviesums. Nav obligāti vienmēr atvisināt daudzārdu frāzes vai salikteņus.

 16. Orians Anvari Says:

  Nē – interneta lietotājiem nav jāprasa par latviskojumiem, jo viņi ne sūda nejēdz un vispār viņu valodiņa ir netīra. Atceros, ka visi rēca par datni, drošvien par datoru arī visi rēca, par galveni un kājeni arī – taču neko darīt tie vārdi palēnām ieejās sarunvalodā. Ja būtu ļauts noteikt visu lietotājiem, tad latviešu valoda būtu pilna ar tādiem vārdiem kā “hederis” un “bitmaps”.

  Tāpēc jau valodniekiem maksā algu, lai viņi tos jaunvārdus domātu un lietotāji vienmēr balsos par aizguvumiem.

 17. Tvarts Says:

  baisi diiviani lepoties ar to ka valoda ir piesarnjota un kārklu vārdi ar latviešu valodas galotneem ir iegajushies,taapec jebkuru mēģinājumu apriet un lepoties ar savu grudriibu/spiitiigiibu un lietot kārklu vārdu ;/

 18. Jeremy Says:

  Onkulis malacis!
  Šoreiz es ar Tevi 😀

 19. Jeremy Says:

  To Orians:

  Par datoru arī ir joprojām jārēc – kāda jēga aizstāt anglicismu kompjūters ar tīru aizguvumu no zviedru valodas – dators?

 20. kintu Says:

  Bet padomājiet vēlreiz, kam mums ir jāpateicas par latviešu valodas eksistenci. Pūristi teiks, ka tas ir Endzelīns, jaunlatviešu utt., bet nezin kāpēc visi aizmirst, ka pamatā valodai ir vienkāršā tauta. Endzelīns sakārtoja un normēja valodu, un jaunlatvieši izdomāja vārdus, kuriem vēl nebija apzīmējumu latviešu valodā, un tas ir liels un nozīmīgs darbs, bet viņi jau neizdomāja latviešu valodu kā tādu, bet tikai pierādīja, ka zemnieku, darba cilvēku “prastā” valoda ir tikpat pilnvērtīga, kā aristokrātu “smalkā” vācu valoda. Būtībā tie, kas uzskata, ka valodas bagātības var nāk tikai no dažiem īpaši atlasītiem cilvēkiem, ieņem tā laika pārvāciskotāju pozīciju un nostājas pret jaunlatviešu idejām.

 21. 0nkulis Says:

  Tvarts: aptauja skaidri parādīja, kurš termins patīk tautai

 22. Qued Says:

  >Onkulis
  aptauja parādīja, ka tauta ir aitu bars 😀

 23. 0nkulis Says:

  Qued: tieši šī tuvredzīgā viedokļa dēļ es aizsvilos

 24. kaboom Says:

  Nu sviests totāls. Valoda, kā jau te viens teica, ir dzīva. Tā attīstās, tajā nāk jauni vārdi, veci aiziet. Pārsvarā jaunie vārdi nāk no citām valodām. Ticat vai nē, bet lielākā (ļoti lielākā) daļa vārdu ir tieši tādā pašā veidā kā blogs ienācis mūsu valodā. Tikai tas ir noticis gaužām sen un lietojot šos vārdus mēs par to vairs nedomājam.
  Valoda nav x vārdi no kuriem tad veidojam jebkuram jaunam objektam/parādībai/procesam nosaukumu. Tas ir pat ļoti normāls process, ka valodā parādās jauni vārdi. Un patiesībā piedrāzt (atvainojos) kāda ir to izcelsme. Kāda atšķirība. Pats galvenais, ka vārds labi kalpo savam mērķim.

 25. kartona_kaste Says:

  Orians Anvari: kur Tu vārdā dators un datne saskati latvisko izcelsmi?

 26. Orians Anvari Says:

  kartona_kaste – kur tu saskati vārdā spilvens latvisko izcelsmi. spilvens aizstaaja vācisko ķisenu, jo vienkārši valoda bija piemētāta pilna ar aizguvumiem no vācu valodas.

  lai arii tas dators ir aizgūts no zviedru valodas, nu vismaz atvasināts – tas katrā ziņā izklausās labāk nekā kompjūters.

  Tie, kuri domā, ka tauta visu nosaka – iedomājieties kāds izskatīsies ar aptaujām tulkots windows. tur viss būs pilns ar aizguvumiem no angļu valodas.

  piekrītu par to, ka valodnieki savu atbildi dod pārāk lēni, ja jau pirms kādiem diviem gadiem būtu pateikts, ka blogs ir emuārs, tad viss būtu ok.

 27. kintu Says:

  > Orians Anvari

  Tautas tulkotā Windows vismaz nebūtu tas vulgārais “beidzēt”. Bez tam ir taču diezgan daudzas Linux programmas tulkotas, un man šķiet ka WordPress arī bija “tautas” kopprodukts, un nekā briesmīga tur nebija. Viena otra programma pat bija latviskāka par oficiālo tulkojumu.

 28. n4 Says:

  kvai par komninatu lai sauc, who cares 😉


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s