0nkulis

Kad nekur.lv un svaigs.lv kļūs lietotājam draudzīgi? pirmdien, 28. maijs,

Filed under: blogi,Domas,Ideja,Internets,Latvija,Padoms — mikslatvis.lv @ 15:15

Mēs dzīvojam, laikā, kad projekti, kas tiek realizēti internetā ir maksimāli draudzīgi lietotājiem. Viss tiek veidots, tā, lai lietotājs justos, kā ienācis smalkā restorānā.

nekur.lv un svaigs.lv man atgādinu prastu padomjlaiku ēdnīcu. Nu tādu, kāda ir atrodama pret 1. Rīgas slimnīcu. “VEFietis” ja nemaldos. Bet ne par to ir runa.

Protams, ka RSS savācoša lapa ir skaista un jauka un visādi citādi laba. Bet man gribētos ko nedaudz vairāk. Kaut ko tādu, kas varētu pretendēt uz nopietnu centralizētu Latvijas blogu mājvietu.

Es iedomājos šo vietni, kā gaišu bibliotēku, kurā ir skaists informācijas stends, kurā lasītājam ar pirkstu norāda uz jaunākās periodikas stendu, kurās ir patiesi labi un lasīti žurnāli un avīzes.

Es neredzu jēgu sasviest visus žurnālus un avīzes, dzeltenas un zaļas vienā kaudzē un lepni paziņot, ka šeit tiek ievērota hronoloģiskā sistemātika. Tas tak ir neprāts, kur paliek parasto RSS agregātu iespēja lasīt tikai foto vai Linux blogus?

Es domāju, ka ir pienācis laiks, kad jānienāk trešajam spēlētāja ar trumpjiem rokās. Otrs variants ir tāds, ka abi minētie projekti sāk pārtrumpot viens otru. Abos gadījumos iegūs tikai lasītājs.

Nu lūk esmu sadzēries ābolu sulu un pēdējo nedēļu laikā izsapņojis, kādā virzienā vajadzētu attīstīt šos projektus vai radīt jaunu. Mana iecere ir pavisam vienkārša.

Nepieciešams apvienot RSS agregātu un augsti novērtētu saturu. Šādā veidā veidotos jauns lasītāju loks, kurus nesagaidītu dziļi neinteresanti raksti, kuri ir interesanti tikai bloga autoram un viņa tuvākajam draugu lokam.

Tiktāl viss būtu skaidrs. Jautājums – kā izveidot šādu interneta vietni? Par to esmu nedaudz padomājis, bet pats tehniski tādu norealizēt nevaru, lai gan princips ir pavisam vienkāršs.

Nedaudz padarbojos ar yahoo pipes. Tur vēlējos radīt tādu shēmu:

pardomas.jpg

Doma pavisam vienkārša izmērīt aktivitāti, pēc komentāru biežuma noteiktā laika posmā. Piemēram rakstam, kuram ir 3 komentāri stundā ir augstāks reitings, kā tādam rakstam, kuram ir 1 komentārs stundā.

Protams pati par sevi šī sistēma ir diezgan neprecīza, lai neteiktu vairāk. Komentāri vien neatspoguļo raksta aktualitāti. Tāpēc šai lietai jāpiekabina klāt lietotāju veidoti vērtējumi. Atrodot ideālo balansu starp komentētību un lietotāju vērtējumiem, iespējams noteikt kopējo raksta vērtību. Arī šī sistēma nav perfekta, kā viss uz šīs pasaules, bet tā tomēr būtu labāka nejaušam lasītājam. Vēl vērtības noteikšani var izvēlēties trešo sastāvdaļu – paša servisa iekšējo klikšķināšanas statistiku.

Lasītājiem ir 3 grupas:

 • aktīvi RSS klientu izmantotāji (domājams maza daļa no viņiem lieto arī nekur.lv un svaigs.lv)
 • cilvēki, kuri ir informēti par RSS eksistenci
 • cilvēki, kuriem RSS ir aiz zināšanu apvāršņa

Pēdējām divām grupām RSS piedāvātās iespējas ir kā buldozers mazdārziņam. Pietiek ar lāpstu.

Tāpēc vienam no šiem servisiem ir jāpiedāvā parakt lietotāja vietā. nekur.lv ir pierādījis, ka bez rakšanas mums nāksies sastapties ar cosmopolitan reklāmām un trīsvārdu ierakstiem. Protams, jāatstāj iespēja nospiest maģisku pogu, kura piedāvā nomainīt sleju ar precīzu RSS lenti vai ar novērtētajiem un komentētajiem rakstiem.

Nu un ar to arī beidzas dižie plāni. Rezumējot – jāturpina iesāktais ceļš vienkāršībā, ātrdarbībā un jāpievieno iztrūkstoša satura kvalitātes kontrole.

Ja nu gadījumā mani sadzird kāds cilvēks ar tik taisnām rokām, kā tramvaja sliedes, tad varbūt ir vērts apsvērt jauna resursa izveidi it īpaši, ja visa šī lieta nav tik ļoti sarežģīta.

Vēl viena plānojamā shēma:

maza-sheema.jpg

Un saldajam ēdienam mana fināla skice šim pasākumam pēc web 2.0 labākajiem standartiem: (spiest uz bildes, lai iegūtu skaistu un lielu attēlu) Uzmanību! dizains ir radīts tik šķebinoši salds, ka var iegūt acu traumu.

Skice

 

21 Responses to “Kad nekur.lv un svaigs.lv kļūs lietotājam draudzīgi?”

 1. Arturs Says:

  Onkuli, saprotu par ko tu runaa. Ja vien es speetu, vai man buutu iespeejas… Savukaart laacis liekas ka ir paaraak aiznjemts. Es domaaju ka pie shii jautaajuma/teemas jaatgriezhas buutu peec 1 meenesha. Tad i nekur.lv buus domaajams pabeigts, i svaigs.lv buus pavisam svaigaaks un savaadaaks nekaa tagad, domaajams ka ielaadeesies normaalaa aatrumaa un visas citas stelles/…

 2. me Says:

  hmm, nu es nu gan nepiekrītu šai domai..
  tā skice galīgi nesniedz cilvēkam to info, ko viņš šādā portālā gribētu meklēt..

 3. koko Says:

  Nja… uzskatu, ka nedaudz pie tavām vēlmēm, Onkuli, ir jāpiedomā vairāk 😉 Pie tam – tas nav domāts kā serviss, kur tu ielogojies un nu tik būs un nu tik kustomizēs… Es domāju, ka maksimums, kas tur ir nepieciešams, organizācija pa kategorijām.
  Pats lietoju tikai nekur.lv/sources/feed, lai redzētu jaunos pienācējus… Pārējais man interesantais nāk uz personīgo fīdu vācēju, kur nu jau ir vairāk kā 160 fīdi un domāju, ka drīz nāksies kārtīgi pamoderēt.

 4. koko Says:

  Atvainojos par spamu, bet nu vēl domāju, ka lasīt tikai lasītākos un komentētākos nav laba doma, jo tādā veidā normālie blogi, kas ir jauni un kurus vēl maz lasa, netiks uz augšu un mēs zaudēsim labu informāciju.

 5. 0nkulis Says:

  koko: pēc noklusējuma būtu parastais fīds, un tik ar pogu varētu pārslēgt uz advancēto

 6. 0nkulis Says:

  me: šī jau tikai ideja un skice, būtu interesanti uzzināt citu ieteikumus. Kāds ir tavs ieteikums?

 7. tm Says:

  nolāpītais bezdarbnieks

 8. Izliecies Says:

  Gribēju teikt kaut ko līdzīgu 😀

 9. krizdabz Says:

  Man patīk Tava ideja.. Protams, beigās viss izskatītos/darbotos savādāk, taču ideja ir laba.

  Un, jā.. man arī skauž, ka Tev nav jāstaipa pakaļa ne uz skolu, ne darbu.. grr.. :@

 10. 0nkulis Says:

  krizdabz: nu jā galvenais jau bija ideja, mans redzējums tik tā, lai būtu, kur aci piemest 🙂

 11. jk Says:

  Es ĻOTI ceru, ka nekur.lv tavas idejas neņems vērā un paliks tikpat vienkāršs un lietojams, kāds tas ir pašlaik un neieviesīs all-singin’-all-dancin’ nejēdzīgu dalījumu slejās ar “popularitātes” sistēmu, kuras pirmajās vietā gozīsies ieraksti, kuru komentāros norisinās čats. A svaigs.lv lai dara kā grib, tāpat jau ir piekrāmējuši lapu ar visādiem krāmiem (saviem cross-produktiem).

 12. 0nkulis Says:

  jk: nekur.lv nav nekas vairāk kā googles readeris

 13. msmarii Says:

  Par to, kā darbojas rakstu vērtēšana var jauki apskatīties tribine.lv. Svaigs.lv, nekur.lv un tribine.lv varētu apvienoties un tad varbūt mēs ieraudzītu tava sapņa piepildījumu :)Nekur.lv man nepatīk, ka tiek vākti fīdi no cosmopolitana. Neuzskatu, ka tas ir blogs. Svaigs.lv man patīk ideja, ka Artūrs čeko, kurus blogus ir vērts pievienot.

 14. karlis Says:

  Onkuli, tavā lapā nekur nav nekādu virtuālo kontaktkoordināšu, lai nosūtītu mailu ar tesktu “taisam augšā!”

 15. 0nkulis Says:

  karlis: paskaties vēlreiz sadaļā par mani

 16. Arturs Says:

  Mans uzskats ir taads, ka kameer servisi katrs domaa par savaam lietaam, ar ko tie atskiraas, tikmeer ir vienam un otram un moska veel tersajam vieta. Savaadaak ir ja kaads taisa preciizi to pashu, kaa bija ar Pieroc.lv (veel dziivs?). Nekur.lv ir labs, un tas iet vienaa virzienaa, savaadaakaa nekaa Svaigs.lv. Jo atskiriigi arii abu projektu veidotaaji, tas ir, Kaspars liekas vairaak veido to kaa sev gribeetos un vinja lasiitaajiem, bet ir daudzi, kam vajag savaadaak. Tas, ko Onkuli tu te aprakstiiji, ir veel pavoisam cits virziens, tas ir, tas ir kaut kads blong blong virziens.

  Kaa es pats redzu ideaalo variantu prieksh svaigs.lv? taadu, kad ir apvienoti ne vairaak kaa 200 Latvijas interesantaakie un aktiivaakie blogi (domaaju ka laika gaitaa taa arii notiks), un cilveeks ienaakot var saprast kas tad iistin ir blogs, lasiit aktaalaakos un jaunaakos rakstus Latvijas blogosfeeraa to ievietoshanas seciibaa, un… Un viss! Neko vairaak arii nevaig.

  Protams, ir veel man sen nerealizeeta ceriiba, ka veelaak vareetu arii uzrasties SVaigs.lv redaktors, kursh ik dienas arii seko liidzi kas notiek LV blogosfeeraa, un, attieciigi, ik dienas raksta taadu kaa redaktora sleju par to, kas jauns ir bijis shajaa dienaa LV blogos, kaadi jauni trendi jeb tendences, par ko tauta kuraa dienaa ir cepusies, utt.

  Varbuut kaads veeleetos?! 🙂

 17. deni2s Says:

  :
  89.111.3.73 does not like recipient.
  Remote host said: 554 5.7.1 : Recipient address rejected: Inactive user
  Giving up on 89.111.3.73.

 18. deni2s Says:

  0nkuli, ar iepriekšējo postu mēģināju pateikt, ka nosūtīt tev meilu neizdodas.

 19. 0nkulis Says:

  deni2s: inboxam laikam kautkāda šaize. Pārbaudi pēc laika sadaļu par mani es, ielikšu citu epastu

 20. deni2s Says:

  Nosūtīju arī uz citu epastu, saņēmi?


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s